Życie bez ograniczeń!

12 czerwca – wspominam ten dzień z 2006 roku, kiedy po latach pracy w „korpo” zmieniłam swoje życie. Tego dnia wylądowałam, z walizką i biletem w jedną stronę, w Egipcie w wakacyjnym kurorcie Sharm el Sheikh – by przekonać się, czy ambitna kobieta po 30-tce może zacząć całkiem od zera, całkiem od nowa 🙂

Nawet nie wiedziałam, czy będę miała gdzie spać, a pensja na najbliższe dni dla początkującego asystenta i tłumacza na łodziach nurkowych na Morzu Czerwonym zapowiadała się na 10 USD dziennie 🙂

Wyzwanie, ZMIANA, podróż, odkrywanie siebie w nowych okolicznościach – to jedne z takich chwil w życiu, kiedy nasz umysł otwiera się na nowe jak umysł dziecka. Uczymy się wtedy szybciej, łatwiej adaptujemy, porzucamy dotychczasowe przekonania i w pozytywnej pokorze chłoniemy wszystko co nowe. Można by to nazwać wychodzeniem poza strefę komfortu – choć ja osobiście uważam, że komfort mamy właśnie w wyzwaniach, w sytuacjach, które wymagają od nas działania, uczenia się, zdobywania – wtedy nie trzeba się 10 razy zastanawiać, obmyślać – wchodzisz we FLOW i płyniesz z czystym umysłem i czystą chęcią.

No to wskakuję do wody w pierwszym dniu pracy, płynę – choć nie mam takiej kondycji jak inni, dziecko zgubiło maskę do nurkowania – trzeba złapać, ktoś z grupy odpłynął za daleko – trzeba po niego popłynąć. Można? Można!

Nie wiemy jak wiele w nas drzemie MOCY, dopóki drzemiemy i nie pozwalamy mocy na obudzenie się 🙂

NOWE okoliczności sprawiają, że nasz umysł staje się bardziej czujny, bardziej spostrzegawczy, wtedy aktywniej rozpracowuje sytuację na czynniki pierwsze i znajduje rozwiązania.

W kilka dni w nowym miejscu, innej kulturze trzeba było zorganizować sobie nie tylko nowe jedzenie, miejsce do spania, ale też coraz lepszą pracę. Po 3 miesiącach współpracuję już z takimi firmami jak znane wtedy Orbis, Selectours, Alfastar, Oasis Tours czy Rainbow oraz lokalnymi centrami nurkowymi i operatorami atrakcji turystycznych 🙂

Po 6 miesiącach znam już na tyle dobrze rynek, aby zacząć budować własne przedsięwzięcie i MARKĘ. To bardzo szybko, czasem potrzeba dużo więcej cierpliwości, w tym przypadku jednak rynek turystyczny sam podpowiadał, co można zrobić lepiej, jak znaleźć INNOWACYJNE podejście.

Powstaje marka E-SHARM.PL – pierwszy w Polsce i w całym Egipcie portal internetowy dla turystów, gdzie przed wakacjami mogą zapoznać się ze wszystkim co niezbędne, zaplanować i zamówić swoje atrakcje wakacyjne przed wylotem do Sharm el Sheikh.

Dziesięć, a nawet piętnaście samolotów tygodniowo przylatujących z Polski do kurortu to tysiące spragnionych atrakcji Polaków. Spragnionych atrakcji, ale również liczących na dobry STANDARD – nie taki jak to zwykle było „po arabsku”.

W rok później wynajmujemy za niemałe pieniądze luksusowe biuro przy głównej ulicy miasta Naama Bay – wprowadzamy całkiem nowy standard usług na rynku! Wspaniały team doradców turystycznych, przewodników, pilotów i instruktorów nurkowania sprawia, że polscy turyści wracają z wakacji z najlepszymi wspomnieniami 🙂 Nasza MISJA: dawanie radości na wakacjach – działa, a ja mam pewność, że udało mi się ZROZUMIEĆ oczekiwania ludzi wybierających się na urlop i zapewnić im wszystko, a nawet więcej niż rezydent w hotelu 😉 W zamian dostaję radość, wdzięczność i przyjaźń 🙂

Podróż przez życie w odmiennej kulturze pozwala się przyjrzeć sobie. Mało jest osób w Polsce, które znają kulturę arabską, zwykłe wakacje nie dają na to szansy. To, co dla mnie w tej tradycji i kulturze najbardziej wartościowe, to rzadko spotykana już u nas rodzinność, szacunek do starszych pokoleń oraz OTWARTOŚĆ i serdeczność wobec drugiego człowieka – nawet tego obcego. Dla siebie zabieram też z tej kultury CIERPLIWOŚĆ i pokorę ludzi pustyni, bo to pustynia wyznacza od tysięcy lat rytm życia, a nie ludzie wyznaczają naturze drogi. I jeszcze jedno to UWAŻNOŚĆ i bycie tu i teraz, które również związane jest z pustynnym życiem nomadów i beduinów, bo przecież wczoraj już było, a co przyniesie jutro – tego nie wiesz.

Mija właśnie 11 lat od tamtego początku. Postanowiłam wrócić myślami do tamtego 12 czerwca 2006, aby pokazać, że zawsze można wszystko, że nie ma ograniczeń, tylko wystarczy CHCIEĆ, potem otwierać oczy, by dowiedzieć się JAK i ruszyć w swoją drogę, by DZIAŁAĆ 🙂 czego i Wam z serca życzę!

Aneta Ankiewicz

CEO Mind Way Droga Warta Poznania

Trener Rozwoju Biznesu, Coach Kariery, Kreator w WizerunekwInternecie.com.pl

Posted in Bez kategorii